Seminarski i Diplomski Rad

Ekološki faktori 
Vrsta: Maturski | Broj strana: 21 | Nivo: Gimnazija

Гимназија
Бора Станковић
Mатурски рад из биологије
ТЕМА:
Еколошки фактори
-УВОД-
-Екологија
Екологија је наука о животној средини. Име науке потиче од грчких речи oikos - дом, домаћинство и logos - наука, изучавање. Термин екологија први пут је употребио немачки биолог Ернест Хекел 1866. године. У лаичкој јавности се овај термин често користи као синоним за појам заштите животне средине, што није исправно јер је заштита животне средине само једна од области којима се бави екологија.
У суштини, екологија је научна дисциплина која проучава распоред и распрострањеност живих организама и биолошке интеракције између организама и њиховог окружења. Окружење (животна средина) организама укључује физичке особине, које сумарно могу да се опишу тзв. абиотичким факторима као што су клима и геолошки услови (геологија), али такође укључује и друге организме који деле са њим његов екосистем односно станиште.
-Област истраживања
Екологија је мултидисциплинарна наука. Екологија, која се обично сматра граном биологије, општа је наука која проучава жива бића (организме). Организми могу бити проучавани на многим различитим нивоима, од протеина и нуклеинских киселина (у биохемији и молекуларној биологији), до ћелија (у ћелијској биологији), јединки (у ботаници, зоологији и осталим сличним наукама), и коначно на нивоу популације, заједница и екосистема, до биосфере као целине; задњенаведени нивои су главни предмети еколошких истраживања.
Као грана науке, екологија не прописује шта је "исправно" а шта "погрешно". Ипак, учење о биолошкој разноврсности и с тим повезаним еколошким темама омогућило је научно постављање циљева енвајорментализма и дало могућност да се с тим повезане теме изражавају научном методологијом, мерењима и терминологијом. Штавише, холистички приступ проучавању природе подједнако је заступљен и у екологији и у енвајорментализму.
-Гране екологије
Екологија, као наука широког поља проучавања, може се поделити на неколико главних и споредних субдисциплина:
бихевиористичка екологија (животињско понашање)
популацијска екологија (популациона динамика)
екологија животне заједнице (односи међу врстама)
екологија предела
екологија екосистема (размену енергије и материје)
општа екологија
Подела екологије може бити и на основу циљних група проучавања:
екологија животиња
екологија биљака,
екологија инсеката;
или на основу проучавања одређеног екотопа:
арктичка (или поларна екологија),
тропска екологија,
пустињска екологија
-Еколошки фактори-
Под спољашњом (животном) средином подразумева се комплекс фактора који делују на жива бића на оном месту на коме живе. Ти утицаји долазе од живе и неживе природе у околини која окружује биљке и животиње па се називају спољашњи или еколошки фактори.
Они се узајамно условљавају и мењају, тако да је самостално дејство једног јединог фактора немогуће. Тако је нпр. влажност ваздуха условљена његовом температуром. Промена еколошких фактора присутна је и у времену (у току дана и ноћи, током године) и у простору (нпр. промена температуре идући од екватора према половима).

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!